Dřevěné sochy vyrobené z lipového dřeva

Dřevěné sochy jsou většinou vyrobeny na zakázku. Postavy ze dřeva jsem třeba tvořil podle původního velmi skromného zadání, kde bylo pouze napsáno, že sochy budou sice venku, ale budou schovány pod stříškou, kde na ně nebude pršet. Dřevěné sochy měly být postaveny jako dekorace před vstupem do nové restaurace. Jednu z nich tvoří socha kypré selky, která měla být celá ze dřeva, s malovaným oblečením a v ruce měla držet košík na květiny. Další postavy dvou pánů měly mít malované obličeje a ruce, neboť na jejich těla mělo přijít i oblečení.

Dřevěné postavy od začátku

Dřevěné tělo selky jsem začal vyřezávat z jednoho kusu krásného lipového špalku. A protože jde o kyprou selku, svou velikostí jí kláda mohla dopřát opravdu možnost maximálního rozměru poprsí. Pomocí motorové pily byly nejprve vyřezány hrubé rysy těla. Každá ruka pak byla následně slepena z 6 kusů dřeva, které se muselo navzájem proplátovat tak, aby na ruce vznikl opravdu dokonale pevný loket.

Pak už se začaly dodělávat mnohem přesnější práce, které byly provedeny pomocí speciálního úběrového kotouče upnutého ve flexe. Před finálním dokončovacím broušením byly jednotlivé tvary doladěny pomocí truhlářských dlát, dlátek a nožů. Dokončení detailů očí, úst i nehtů vyžaduje opravdu jemnou práci, aby se nic nepoškodilo. Pak dostanou zahradní sochy svůj pravý vzhled.

Když došlo na řadu broušení, nejprve bylo broušení strojní pomocí pásové, excentrické a vibrační brusky. Nakonec ale vždy musí přijít na řadu ruční broušení. Na tuto etapu musí být ruce sochy ještě stále odděleny, aby bylo broušení mnohem snazší. Po celkovém konečném vybroušení a také základním nanesení nátěru byly ruce dřevěné sochy přiklíženy rovnou k tělu sochy. Najednou se opravdu dílo začalo podobat svému záměru a vyklubala se z toho opravdu pěkná postava.

Povrchová úprava dřevěných postav

Sochy se pak celé musely povrchově upravit a jejich nátěry jsou na nich provedeny hned v několika vrstvách. Na dřevěnou sochu byly nejprve jemně naznačeny tečkami obrysy jejich oblečení, aby měla socha šaty přesně tam, kde mají být, a výsledek byl dokonalý. Výsledná socha selky pak vyrostla do krásy a její rozměry a váhu, by jí mohly závidět i přední modelky. S váhou 53 kg, výškou 161 cm a notně vyvinutým poprsím by mohla stát modelem i známým věhlasným malířům a nejenom zdobit před vstupem do restaurace.